pgj
19 دی 1401 - 09:33

تسهیلات بازسازی منازل آسیب دیده از زلزله افزایش یافت

بیرجند- رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از افزایش سقف تسهیلات نوسازی منازل آسیب‌دیده از زلزله اخیر خراسان جنوبی تا ۳۰۰ میلیون تومان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن نامی یکشنبه شب در ستاد مدیریت بحران خراسان جنوبی با بیان اینکه ۶۹ تا ۷۲ درصد کشور روی گسل واقع شده است، افزود: هزار و ۹۴۸ زلزله در مدت پنج ماه از ابتدای امسال در کشور رخ داده است.

وی با بیان اینکه باید مردم و دارایی‌هایشان را در مقابل زلزله حفظ کنیم، اظهار کرد: ۶۴ بحران و سوانح طبیعی انسان ساخت در کشور رخ داده بنابراین انتظار کم شدن بحران را نباید نداشته باشیم.

نامی با اشاره به وضعیت جغرافیایی خراسان جنوبی اظهار کرد: خراسان جنوبی نیازمند توجه بیشتر است بنابراین هر جا بتوانیم از بودجه بحران کمکی به خراسان جنوبی داشته باشیم دریغ نخواهیم کرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه معرفی گسل‌ها به مردم در کاهش آسیب‌های ناشی از زلزله نقش بسزایی دارد، گفت: تقویت آموزش‌ها برای مواجه با زلزله در دستور کار بوده که پیشگیری نیازمند اقدامات جدی است.

وی خواستار مقاوم سازی منازل فرسوده شد و اظهار کرد: در ۱۰۰ سال گذشته ۱۱ زلزله بالای هفت ریشتر در درون رخ داده لذا باید فرهنگ مردم در استفاده از مصالح استاندارد و مقاوم تشویق شود.

نامی با اشاره به زلزله‌های اخیر بشرویه بیان کرد: تسهیلات نوسازی منازل آسیب‌دیده از زلزله اخیر خراسان جنوبی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

وی با بیان اینکه وام‌های بلاعوض هم به ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای نوسازی منازل خسارت دیده افزایش می‌یابد، گفت: با توجه به نگاه مثبت رئیس جمهور به موضوع بازسازی و نوسازی منازل آسیب دیده از زلزله همه سازه‌های گلی تخریب و از نو ساخته می‌شود و در قسمت بلاعوض کمک بیشتری خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 964680