pgj
24 بهمن 1401 - 17:30

تشکیل تیم ویژه رصد و شناسایی ساختمان‌های نا ایمن مازندران

معاون هماهمگی امور عمرانی استاندار مازندران گفت: برای رصد و شناسایی ساختمان‌های ناایمن استان، سازمان نظام مهندسی تیم ویژه ای تشکیل دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، رضا علیخانی بعدازظهر امروز در نشست با اعضای سازمان نظام مهندسی مازندران با بیان اینکه تیم ویژه‌ای برای رصد و شناسایی ساختمان‌های ناایمن استان، توسط سازمان نظام مهندسی تشکیل شود، اظهار کرد: رصد و شناسایی ساختمان‌های ناایمن در وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و سازمان پدافند غیرعامل مطرح است و سازمان نظام مهندسی نیز باید به آن توجه ویژه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و ارزیابی مقاومت آنها در برابر زلزله بسیاز مهم است، گفت: اتفاقات اخیر زلزله خوی، ترکیه و سوریه زنگ خطری است تا سیاست کلی و برنامه نظام مهندسی به درستی پیاده‌سازی شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران رخداد بحران را همیشگی و غیرمترقبه دانست و یادآورشد: مسؤولان وظیفه دارند تا از وقوع فجایع شدید و حوادث جلوگیری کنند و در صورت بروز بحران، اثر آن حداقل باشد و در صورت بالا بودن اثر آن، برای بازتوانی و بازگرداندن به حالت قبل آمادگی لازم وجود داشته باشد.

علیخانی با بیان اینکه متناسب با نیاز استان، سازمان نظام مهندسی تهدیدها را شناسایی کند، تصریح کرد: بخشی از کاهش خسارات زلزله به نظام مهندسی، شهرداری و پیمانکاران برمی‌گردد و البته کار فرهنگی و آموزش و توانمندسازی جامعه در این بخش بسیار مهم است.

وی از شهرداری‌ها خواست تا در صدور پروانه و نظارت در ساخت دقت نظر داشته باشند و در این زمینه خاطر نشان کرد: نظارت‌ها باید قوی‌تر و نظام‌مند باشد و پس از نظارت نیز ارزیابی صورت پذیرد و نظام مهندسی با دستگاه قضایی برای جلوگیری از تخلف، ارتباط تنگاتنگ داشته باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران مدیریت انرژی در ساختمان‌سازی را بسیار مهم برشمرد و گفت: مصرف انرژی در کشور بسیار بالا است و مدیریت بهینه مصرف و جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان‌ها لحاظ شود و آیین نامه آن تدوین شده و باید به درستی اجرا شود.

 علیخانی آیین‌نامه، قانون و مقررات ساختمانی و نظام مهندسی را مناسب برشمرد و اظهار کرد: اما شبکه مدیریت چگونه راهبری و هدایت شود مهم است و بر عملکردها نظارت شود و همچنین عملکرد نظام مهندسی نمود پیدا کند و اجرای صحیح قوانین دیده شود.

وی در این نشست بر موضوعات ایمنی کارگاه ساختمانی، بازآفرینی بافت‌های فرسوده، معضل دونقشه‌ای بودن برخی از ساختمان، مدیریت فاضلاب، نظارت هوشمند و نوین، فرونشست ساختمان‌ها ایمنی آسانسورها و اطفا حریق ساختمان‌ها، ارتباط شهرداری‌ها با نظام مهندسی تاکید کرد.

انتهای پیام/۸۶۰۳۴/ج

منبع: فارس
شناسه خبر: 1036504