pgj
25 بهمن 1401 - 17:18

زلزله چقدر به ترکیه خسارت زد

معاون رئیس کل بانک جهانی در امور خاورمیانه و شمال آفریقا گفت که بازسازی ترکیه و سوریه در پسِ زلزله‌‌های بزرگ در این کشور میلیاردها دلار هزینه خواهد داشت.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از سی‌ان‌بی‌سی،کنفدراسیون شرکت‌ها و بنگاه‌های غیردولتی ترکیه تخمین زده که وقوع دو زلزله سهمگین 84.1 میلیارد دلار به اقتصاد ترکیه آسیب زده است. در زلزله قبلی که در سال 1999 و در منطقه مرمره در ترکیه رخ داد، و شهر ازمیت را تخریب کرده و به کشته شدن 17 هزار نفر منجر شد، 51.1 میلیارد دلار خسارت به بار آمد. 

فرید بلهاج، معاون رئیس کل بانک جهانی در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، گفت: بازسازی سوریه و ترکیه پس از دو مورد زلزله بزرگ در این کشور طی هفته گذشته، میلیارد‌ها دلار هزینه خواهد داشت.

وی گفت: بانک جهانی تاکنون کمک 1.8 میلیارد دلاری را برای آنکارا در نظر گرفته و می‌خواهد به سوریه هم کمک کند.

وی طی مصاحبه‌ای در دبی گفت: در موضوع ترکیه، ما 1.8 میلیارد دلار کمک مالی را متعهد شده‌ایم. دلیل آن هم این است که ما در ترکیه صندوق داریم. در آنجا پروژه انجام داده‌ایم و امکان استفاده مجدد از منابع‌مان در این کشور فراهم است.

بازسازی مناطق زلزله‌زده به افزایش چالش‌ها در اقتصاد ترکیه منجر می‌شود و این در حالی است که تا پیش از این،‌ این کشور با مشکل تورم بسیار بالا و بحران افزایش هزینه‌‌‌‌‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کرد.

پایان پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1038553